понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne zazwyczaj pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Zazwyczaj takie sztachety plastikowe z Pniew buduje się w nasłonecznionych elementach, w których szybko rosną oraz silnie się zagęszczają. Sporo wdzięku maja także takie rosnące ploty, które prowadza poprzez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina witek względnie kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja oraz odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które są w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same rosną, nierzadko także bujnie rozkwitają, jednakże wymagają również wiele miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztachety PCV mogą być niezwykle cienkie, jednakże powinno się je regularnie skracać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie plot tworzy się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий