среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, trywialnej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub od razu obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy plotki PVC na plot i bramkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień skał na sztachety z plastiku z Tarnowa na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można także siekać na sześciany o równych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z PCV z Tych używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ploty plastikowe na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także naszych upodobań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także sztacheta Winylowe z Darłowa na plot i furtę sztachetowa konstruuje się z głazów różnorakiego zarysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o nieregularnych kształtach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий